Ölçek Ekonomileri Teorisi

Ölçek ekonomileri teorisi, Heckscher-Ohlin modelinin "verimlilik" hakkındaki varsayımına karşı çıkar. Bu varsayım şöyledir: Ülke...

Ölçek ekonomileri teorisi, Heckscher-Ohlin modelinin "verimlilik" hakkındaki varsayımına karşı çıkar. Bu varsayım şöyledir: Ülkelerde mallar sabit verim koşulları altında üretilir. Oysa ölçek ekonomileri dolayısiyle artan getirinin ortaya çıktığı durumda, ülkeler her bakımdan aynı olsalar bile, kârlı dış ticaret yapılabilir. Heckscher-Ohlin modeli, bu tür ticareti açıklayamaz.

Teorinin kullandığı kimi önemli kavramları açıklayalım.Teorinin dayandığı temel bir kavram, "ölçeğe göre azalan maliyetler" ya da "ölçeğe göre artan getiri"dir. Bu, üretim ölçeği büyürken, ortalama maliyetlerin düşmesi durumudur. Ölçek ekonomileri, teoride iki şekilde kullanılır :

İçsel Ölçek Ekonomileri
Firmanın kendi üretim ölçeği arttığında, ortalama maliyetlerin düşmesi durumudur. Tipik örneği, otomobil endüstrisidir. Az sayıda otomobil üreten küçük bir firmanın maliyeti, Toyota, Renault gibi dev firmaların yanında çok yüksektir. İçsel ölçek ekonomileri başlıca şu etmenlerin bir sonucudur: Kitlesel üretim teknolojisinin kullanılması, yönetimde etkinlik, işgücünün uzmanlaşması.

Dışsal Ölçek Ekonomileri
Bağlı olduğu endüstride üretim miktarı arttıkça, firmanın ortalama maliyetlerinin düşmesidir. Buna örnek olarak, bilgisayar endüstrisi ve "yarı geçişken çip üretimi" verilebilir. Dışsal ölçek ekonomilerinin başlıca nedenleri şunlardır: Endüstrinin gelişmesi nitelikli emek yetişmesine yol açar. Girdilerin sağlanması için, sürekli ve etkin kaynakların ortaya çıkmasına ortam hazırlar.

Eksik Rekabet Piyasası
Bu tür piyasada her firma kendi üretimi üzerinde bir ölçüde monopolcü güce sahiptir. Başka bir deyişle, malın fiyatını ya da satış miktarını ayarlayabilir.

Ölçek ekonomileri, küçük ölçekli firmaların, büyük ölçekli firmalarla rekabetini güçleştirir. Küçük firmalar piyasadan elenir. Ölçek ekonomisi özelliği olan mallar, çok sayıdaki ufak firma yerine, az sayıdaki büyük firmalar tarafından üretilir.

Ölçek ekonomilerinin, büyük firmalara üstünlük sağlayıp sağlamadığı, bu ekonomilerin "içsel" ya da "dışsal" oluşuna bağlıdır. Eğer bir endüstride ölçek ekonomileri firma bakımından "içsel" nitelikte ise, büyük firmalar küçük firmalara oranla bir maliyet avantajı elde eder. Böylece ilgili mal bakımından tam rekabet piyasasının yerini, "eksik rekabet piyasası" alır.

Açıklayıcı değişken "ölçek ekonomileri"dir. Ölçek ekonomileri uluslararası ticarete yol açar. Bu, şöyle olur : Önce, ülkeyi bu tür endüstrilerde uzmanlaşmaya iter. İç piyasada tüketicilerin satın alacakları çok sayıdaki maldan az miktarlarda üretmek yerine, ölçek ekonomisine sahip birkaç mal üzerinde uzmanlaşmaya gidilir. Bu mallar düşük maliyetle, büyük miktarlarda üretilerek ihraç edilir. Gereksinme duyulan öbür mallar, dışardan ithal edilir.

Bu süreçte, ürünlerde çeşitlenme meydana gelir. Mekanizması şöyledir: Kapalı ekonomide, firmalar yalnızca yerli tüketici için üretim yapacaktır. Genel olarak tüketici ürün çeşitliliğine önem verir. Ancak kapalı ekonomide tüketici sayısı az olduğundan, firmalar; ölçek ekonomileri sağlamak üzere, bir maldan ancak az sayıda çeşit üretirler. Oysa açık ekonomide, dış ticaret firmanın müşterisini artırır. Her ülkede firmalar, halk tarafından en çok tercih edilen bir çeşit üzerinde uzmanlaşır. Azınlık tercihlerini karşılayacak ufak ölçekli üretim, çok yüksek maliyete yol açar. O nedenle azınlığın tercihleri, çoğunluk tercihleri bunlarla benzer olan başka ülkelerden yapılacak ithalatla karşılanır. Böylece tüketiciler bir malın dünyada üretilen bütün çeşitlerine ulaşma olanağı elde eder.

Ölçek ekonomisine bağlı dış ticaret, tüketici gönencini (refahını) artırır. Çünkü ona belli bir malın değişik türlerinin sunulmasını sağlar. Tüketici, örneğin, zevkine göre Fransız, Alman ya da İngiliz otomobilleri arasından birini seçer. Ölçek ekonomileri teorisi, endüstri-içi ticaretin anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.

YORUMLAR

Ad

ÇIKMIŞ KPSS SORULARI ÇIKMIŞ KURUM SINAV SORULARI EKONOMİ HABERLERİ GÜNCEL HUKUK İKTİSAT MALİYE MÜLAKAT SORULARI SINAV SONUÇLARI
false
ltr
item
Mahrecler.com: Ölçek Ekonomileri Teorisi
Ölçek Ekonomileri Teorisi
https://3.bp.blogspot.com/-CfllPUssZxE/Vt_2ES-lQJI/AAAAAAAAKDM/dqmP_C_gy2Q/s320/%25C3%25B6lcek.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-CfllPUssZxE/Vt_2ES-lQJI/AAAAAAAAKDM/dqmP_C_gy2Q/s72-c/%25C3%25B6lcek.jpg
Mahrecler.com
https://www.mahrecler.com/2016/03/olcek-ekonomileri-teorisi.html
https://www.mahrecler.com/
https://www.mahrecler.com/
https://www.mahrecler.com/2016/03/olcek-ekonomileri-teorisi.html
true
9172237069636344509
UTF-8
Yazı Bulunamadı HEPSİNİ GÖSTER Daha Fazlası Cevapla Cevabı İptal Et Sil Yazar: Home SAYFALAR YAZILAR Hepsini Göster BENZER YAZILAR ETİKET ARŞİV Ara Tüm Gönderiler Aradığınız kriterlere uygun sonuç bulunamadı.. Ana Sayfaya Git Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Ekm Kas Arl az önce 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftayı aşkın süre önce Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy