Katma Değer Vergisi

Katma değer vergisi, Türkiye’de yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın, teslim edene ödediği vergidir.  Mikro e...

Katma değer vergisi, Türkiye’de yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın, teslim edene ödediği vergidir. Mikro ekonomik açıdan katma değer, bir işletme veya kişinin sattığı mal veya ifa ettiği hizmetin satış bedeli ile maliyeti arasındaki farktır. Makroekonomik açıdan bakıldığında katma değer, üretim faaliyetine katılan faktörlerin yarattığı ek değer olarak tanımlanmaktadır. Von Siemens ilk kez 1918 yılında Almanya'da uygulanan muamele vergilerinin kaldırılarak KDV uygulamasına geçilmesini savunmuştur. 


KDV ilk defa 1954’te Fransa’da uygulanmaya başlanmıştır. KDV’nin uygulanması önemli ölçüde altyapıyı gerektirdiğinden bu altyapıya sahip olmayan az gelişmiş ülkelerde uygulanamamaktadır. Türkiye 1985’te bu sorunu aşmış ve KDV’yi sistemine katmıştır.  Türk Vergi Sistemindeki üç reformdan birisi olarak kabul edilen KDV, vergi sistemimizin sadeleşmesine de yardımcı olmuştur.  ABD, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin bazılarında da KDV uygulanmamaktadır.

A.KATMA DEĞERİN HESAPLANMASI

KDV’nin hesaplanmasında üç yöntem vardır.
  • Toplama yöntemi
  • Çıkarma yöntemi
  • Vergi indirimi yöntemi
1.Toplama ve Çıkarma Yöntemleri
KDV’nin matrahı üretim faktörlerine yapılan ödemelerin toplamıdır. KDV matrahı ücret, rant, kar ve faizin toplamıdır.
Toplama metodunun özellikle kısa süreli olan tarh ve tahsil devrelerinden kârın tam olarak tespit edilememesi ve oldukça karmaşık olması nedeniyle uygulanması son derece zordur.

Çıkarma yönteminde işletmenin toplam satış tutarından, başka işletmelerden satın almış olduğu girdilerin bedelleri çıkarılarak katma değer bulunmaktadır.

Bu yöntem stok değerlendirmelerine ve amortisman ayrılmasına ihtiyaç göstermemesi nedeniyle, yönetimi kolay bir yöntem olup tüketim tipi KDV’ye uygundur.

2.Vergi İndirimi Yöntemi

En yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde ödenecek KDV, satış tutarları üzerinden hesaplanacak KDV’den alışlar üzerinden ödenen KDV’nin mahsup edilmesi suretiyle bulunur. Toplam vergi yükü ve hasılatını azaltmadan, üretimin ve dağıtımın çeşitli aşamalarına ait vergi oranlarının farklılaştırılabilmesine imkan tanır.

B.KATMA DEĞER VERGİSİ ÇEŞİTLERİ

4 çeşit katma değer vergisi vardır.
  • Gayrisafi Hasıla Tipi KDV
  • Gelir Tipi KDV
  • Tüketim Tipi KDV
  • Ücret Tipi KDV
1.Gayrisafi Hasıla Tipi KDV
Bu türe göre, KDV’nin matrahı gayrisafi katma değerdir. Bir başka deyişle , bu tip KDV’de diğer firmalardan satın alınan sermaye mallarının bedellerinin, bunların yıpranma payı olan amortismanların ve yıl içerisindeki stok artışlarının matrahtan düşülmesine izin verilmemektedir. 

Kapalı bir ekonomide gayrisafi hasıla türü KDV’nin makro düzeyde toplam matrahı,

Matrah=GSMH=Tüketim +Yatırım=Ücret + Kar+ Faiz + Rant + Amortisman,
şeklinde hesaplanmaktadır.

Firma açısından KDV matrahı ise,

Matrah=Katma Değer=(Satışlar+ Stok Artışları)-Alışlar,
şeklinde hesaplanmaktadır.

2.Gelir Tipi KDV

Gayrisafi hasıla tipi KDV’de olduğu gibi, gelir tipi KDV’de de satın alınan sermaye malları bedelleri ve yıl içindeki stok artışları matrahtan indirilememektedir. Ancak, gayrisafi hasıla tipinden farklı olarak, sermaye mallarının amortismanlarını vergi matrahından indirilmektedir. Böylece, kapalı ekonomide gelir türü KDV’nin toplam matrahı milli gelire eşit olmaktadır. 

Gelir türü KDV’nin makro düzeydeki toplam matrahı:

Matrah=Tüketim+Yatırım-Amortisman=Ücret+Kar+Faiz+Rant,
şeklinde hesaplanmaktadır.

Sonuç olarak, işletmelerin başka işletmelerden aldığı girdiler ve yatırım mallarının amortismanları çıkarıldıktan sonra geriye net değer kalır. Buda vergi matrahını oluşturur. Net değer ücret, rant, faiz ve karın toplamına eşittir. Matrah işletme gelirlerinin toplamına eşit olduğu için gelir tipi KDV’dir.
     
3.Tüketim Tipi KDV
Tüketim tipi KDV’de, diğer firmalardan sarın alınan mal ve hizmet bedelleri sermaye mallarının bedelleri de dahil olmak üzere firmanın satış hasılatından düşülmektedir. Dolayısıyla , tüketim tipinde amortismanların vergi matrahından düşülmesi söz konusu değildir. Bir başka deyişle, tüketim türü KDV’de yüzde 100 oranında hızlandırılmış amortisman uygulanmaktadır ki, bu da sermaye mallarının vergiden istisnası demektir.

Kapalı ekonomide tüketim tipi KDV’nin matrahı:

Matrah=Tüketim=Ücret+Kar+Faiz+ Rant+Amortisman-Yatırım,
şeklinde hesaplanmaktadır.

Firma açısından mikro düzeyde matrah ise:

Matrah=Satışlar-Alışlar,
şeklinde hesaplanmaktadır.

Finlandiya ve Türkiye hariç, KDV’yi uygulayan bütün ülkeler tüketim tipi KDV’yi kullanmaktadır. Ülkemizde uygulanan KDV türü gelir tipi KDV ile tüketim tipi KDV’nin karışımı şeklindedir. Katma Değer Vergisi Kanunun (KDVK)31’inci maddesine göre amortismana tabi kıymetlerin katma değer vergisi, bunların aktife girdiği yada kullanılmaya başlanıldığı vergilendirme döneminden itibaren 3 yıl içinde ve 3 eşit miktarda indirim konusu yapılabilmektedir. Ancak, yatırım teşvik belgesine bağlanan yatırımlarda kullanılacak amortismana tabi iktisadi kıymetlerin KDV’si, bunların aktife girdiği veya kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren 1 yıl içinde indirilmektedir. Dolayısıyla, Türk KDV Sisteminde teşvik belgeli yatırımlar için tüketim tipi, diğer yatırımlar için ise, gelir tipi KDV benimsenmiştir. 


4.Ücret Tipi KDV

Ekonomideki toplam ücretlerden oluşan Ücret Tipi KDV'nin matrahı:.
Matrah = Milli gelir - Kar - Faiz - Rant = Ücret şeklinde hesaplanmaktadır.
Firma düzeyinde ise söz konusu matrah firmanın ücret ödemeleridir.
Bu tür bir vergi uygulamasında, sadece ücret miktarının matrah olması nedeniyle, müteşebbislerin tercihi sermaye yoğun teknoloji olacak ve sermaye yoğun teknolojiye yöneleceklerdir. Bu durum ise, ülkede istihdam artışına engel olabilecektir.

YORUMLAR

Ad

ÇIKMIŞ KPSS SORULARI ÇIKMIŞ KURUM SINAV SORULARI EKONOMİ HABERLERİ GÜNCEL HUKUK İKTİSAT MALİYE MÜLAKAT SORULARI SINAV SONUÇLARI
false
ltr
item
Mahrecler.com: Katma Değer Vergisi
Katma Değer Vergisi
https://3.bp.blogspot.com/-vcdhLgetohs/VehdZcnVHHI/AAAAAAAAF28/tCPet2Q-c_c/s320/KDV.png
https://3.bp.blogspot.com/-vcdhLgetohs/VehdZcnVHHI/AAAAAAAAF28/tCPet2Q-c_c/s72-c/KDV.png
Mahrecler.com
https://www.mahrecler.com/2016/03/katma-deger-vergisi.html
https://www.mahrecler.com/
https://www.mahrecler.com/
https://www.mahrecler.com/2016/03/katma-deger-vergisi.html
true
9172237069636344509
UTF-8
Yazı Bulunamadı HEPSİNİ GÖSTER Daha Fazlası Cevapla Cevabı İptal Et Sil Yazar: Home SAYFALAR YAZILAR Hepsini Göster BENZER YAZILAR ETİKET ARŞİV Ara Tüm Gönderiler Aradığınız kriterlere uygun sonuç bulunamadı.. Ana Sayfaya Git Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Ekm Kas Arl az önce 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftayı aşkın süre önce Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy